Sfera Ruchu 2017

SFERA RUCHU 2017

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca | 17-18.03.2017 | Zakład Animacji Kultury i Andragogiki UZ „Mrowisko”

Inicjatywa zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego w kooperacji z Anną Piotrowką zrealizowana po raz pierwszy w 2010 roku w Zielonej Górze pod nazwą „SPACE” miała na celu prezentację spektakli oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca. 

Otwarta formuła nie przewidywała jednak szczególnych ograniczeń, dzięki czemu z powodzeniem zaprezentowali się m.in. tancerze z Nigerii zdobywając główną nagrodę na pierwszej edycji SPACE. 

Każda odsłona przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. Nawiązanie bliskiej, opartej na partnerstwie i przyjaźni współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem dynamicznie rozwijającej się sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU.

Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem zawodowo, ale także amatorsko, co nie oznacza, że nieprofesjonalnie! Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję.

Aktualnie w Polsce brakuje niestety miejsca dla takich środowisk. Większość festiwali w obszarze teatru tańca dedykowana jest wyłącznie grupom zajmującym się tańcem i ruchem zawodowo. Brakuje także przestrzeni dla tych, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki na scenie – szczególnie młodzieży, dla której niezbędna jest edukacja poprzez twórczą konfrontację z innymi zespołami. 

 

Główny organizator przedsięwzięcia:

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze

Partnerzy:

Pracownia Teatru Tańca, Zakład Animacji Kultury i Andragogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

 

Zaprezentowali się:

Pracownia Teatru TańcaZabawa, Teatr ruchu ENZA – Utero, Pracownia Teatru TańcaSantaMuerte, Terminus A QuoUsta/lenia, DanceLAB Anonymous, WOLNA FORMA, Pracownia Teatru Tańca –  Sis, Iwona Wojnicka/FORMAT ZERO – MIZUKO, „Untitled performance” Aliny Belyaginy, Projekt PańFuSiwy dym, Pracownia Teatru Tańca – 9.81.

 

Warsztaty:

BARTENIEFF FUNDAMENTALS ®: Iwona Wojnicka

Improwizacja. Świadomość ciała i umysłu: Małgorzata Mielech

Pilates CORE™Stability: Anna Pelińska, Marta Pelińska, Kinga Górska, Marek Zadłużny

 

Gościem specjalnym była Agnieszka Moroz (Dziennik Teatralny) poetka, recenzentka teatralna i literaturoznawczyni.