O festiwalu

OŚRODEK PRAKTYK CHOREOGRAFICZNYCH

move festival

move festival to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego (Zielona Góra) oraz Annę Piotrowską (Bytom/Warszawa) realizowana cyklicznie od 2010 roku w Zielonej Górze. Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca.
Każda odsłona festiwalu przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. W latach 2010-2014 inicjatywa nosiła nazwę SPACE. W latach 2015-2020 nawiązanie współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU.

Obecnie postanowiliśmy wrócić do idei odrębnej inicjatywy pod nową nazwą move festival Zielona Góra
Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do ogólnopolskiego środowiska zajmującego się tańcem niezawodowo, w nurcie offowym. Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję.

Myśl przewodnia na ten rok to space | przestrzenie
Hasło jest dla nas otwarciem do twórczej dyskusji o metaforycznych znaczeniach przestrzeni i relacji w świecie tańca. Ideowo nawiązujemy również do festiwalowych korzeni, czyli pierwszych edycji realizowanych pod nazwą „SPACE Zielona Góra”.