Statut
Ośrodka Praktyk Choreograficznych w Zielonej Górze
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§1
-
Stowarzyszenie nosi nazwę: Ośrodek Praktyk Choreograficznych, zwany dalej „Stowarzyszeniem”.
-
Stowarzyszenie posiada osobowość prawną i działa na podstawie przepisów ustawy Prawo
o stowarzyszeniach, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niniejszego statutu. -
Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
-
Stowarzyszenie może używać nazwy skróconej – „OPCh.”.
-
Stowarzyszenie zostaje powołane na czas nieokreślony.
§2
-
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą władz – Zielona Góra. Stowarzyszenie może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
-
Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową na rzecz ogółu społeczności.
-
Działalność, o której mowa w pkt 2, jest wyłączną działalnością statutową i dotyczy realizacji zadań publicznych na rzecz ogółu społeczności w sferze określonej celami Stowarzyszenia zawartymi w niniejszym statucie.
§3
-
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków.
-
Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników i wolontariuszy.
-
Stowarzyszenie może wynagradzać członków Zarządu za czynności związane
z pełnioną funkcją.
§4
- Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.
§5
-
Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.
Rozdział II
Cele i sposoby ich realizacji
§6
-
Celem nadrzędnym Stowarzyszenia jest:
- 1.wieloobszarowa działalność w zakresie rozwoju choreografii i sztuki teatru tańca przyczyniająca się do aktywizacji społeczeństwa w zakresie uczestnictwa w kulturze tanecznej,
- 2. inspirowanie wszelkich działań zmierzających do rozwoju sztuki choreograficznej i integracji
z Unią Europejską, przy jednoczesnej dbałości o podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, - 3. promowanie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
-
Działania Stowarzyszenia będą skupiały się na następujących celach:
-
organizowanie wszelkich działań edukacyjnych oraz warsztatowych ukierunkowanych na twórczy rozwój człowieka w ciągu całego jego życia w kontekście jego działań społecznych i indywidualnych w tym także upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.
-
zrzeszanie kompetentnych artystów, którzy będą rekomendowani przez Stowarzyszenie do podejmowania działań artystycznych i edukacyjnych na terenie Polski oraz Unii Europejskiej.
-
organizowanie warsztatów, rezydencji artystycznych, konferencji teoretycznych, festiwali związanych z kulturą tańca i sztuką choreografii oraz wszelkich wyjazdów dla jednostek, organizacji postronnych i osób zewnętrznych w ramach realizacji celów statutowych.
-
publikowanie materiałów dotyczących teatru tańca i sztuki choreografii oraz rozpowszechnianie ich w sposób tradycyjny, jak i przez inne media.
-
organizowanie, inicjowanie i wspieranie wszelkich form edukacji prowadzonej według zasad psychopedagogiki twórczości dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
-
wspieranie pedagogów oraz edukatorów pracujących w obszarze teatru tańca.
-
edukacja społeczeństwa w obszarze wiedzy o tańcu i sztuki choreografii.
-
zmniejszenie stopy wykluczenia społecznego wskutek realizacji wszelkich form edukacji w obszarze wiedzy o tańcu , oraz aktywizacja środowiska osób wykluczonych na wsi i w miastach.
-
popularyzacja teatru tańca oraz prowadzenie działalności promującej teatr tańca w kraju i za granicą.
-
wszechstronna działalność na rzecz rozwoju teatru tańca, rozwoju kulturalnego oraz działania na rzecz innowacyjności w teatrze tańca i kulturze.
-
ochrona i promocja zdrowego stylu życia oraz upowszechnianie zasad ekologii.
-
wspieranie społeczności małych miast i terenów wiejskich w obszarze aktywności tanecznej.
-
Wspomaganie realizacji celów Stowarzyszenia poprzez działalność charytatywną oraz promocję i organizację szeroko rozumianego wolontariatu.
-
§7
-
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
-
popularyzację i podnoszenie poziomu wiedzy oraz umiejętności wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie edukacji tanecznej,
-
wspieranie działań w takich dziedzinach jak: choreografia, taniec, rozwój społeczny, oświata, dobroczynność, edukacja, kultura, ochrona zdrowia, ochrona środowiska i w dziedzinach towarzyszących,
-
współudział w inicjowaniu i koordynacji działań zmierzających do pozyskiwania funduszy pomocowych,
-
organizowanie warsztatów, konferencji, rezydencji artystycznych, festiwali związanych z kulturą tańca, wymian międzynarodowych, wyjazdów warsztatowych oraz innych form podnoszenia kwalifikacji w zakresie określonym przez cele Stowarzyszenia na terenie placówek własnych i innych,
-
współdziałanie z władzami publicznymi, instytucjami oraz organizacjami zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia,
-
prowadzenie działalności artystycznej, informacyjnej, wydawniczej, szkoleniowej, badawczej i naukowej,
-
organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w połączeniu z zajęciami realizującymi cele statutowe,
-
współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi,
-
prowadzenie zajęć warsztatowych w oparciu o psychopedagogikę humanistyczną,
-
prowadzenie różnych form propagowania kultury tańca,
-
organizację imprez masowych,
-
organizację spotkań i współpracy międzynarodowej,
-
organizację imprez związanych z tańcem oraz imprez kulturalnych,
-
wspieranie młodzieży uzdolnionej, w szczególności pochodzącej z obszarów wiejskich,
-
działania charytatywne.
-
-
Wymienione w §6 i §7 formy działania podlegają Zarządowi, który decyduje o ich powołaniu i zasadach działania zgodnie z obowiązującymi odpowiednio ustawami oraz nadzoruje ich działalność.
§8
-
Statutowa działalność Stowarzyszenia, w części obejmującej działalność pożytku publicznego nie jest działalnością gospodarczą i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna.
-
Działalnością nieodpłatną pożytku publicznego jest świadczenie usług na podstawie stosunku prawnego, za które Stowarzyszenie nie pobiera wynagrodzenia.
-
Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest działalność w zakresie wykonywania zadań należących do sfery zadań publicznych w ramach realizowanych celów statutowych, za które pobierane będzie wynagrodzenie.
-
Działalnością odpłatną pożytku publicznego będzie również sprzedaż towarów lub usług wytworzonych lub świadczonych przez osoby bezpośrednio korzystające z działalności pożytku publicznego Ośrodka Praktyk Choreograficznych.
-
Dochód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie realizacji zadań należących do sfery zadań publicznych lub celów statutowych Stowarzyszenia.
-
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na ogólnych zasadach określonych
w odrębnych przepisach, a jej dochód służy wyłącznie do realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. -
Strukturę organizacyjną, zakres i zasady prowadzenia działalności gospodarczej określa regulamin uchwalony przez Zarząd Stowarzyszenia.
-
Prowadzenie działalności odpłatnej pożytku publicznego wymaga czytelnego oddzielenia jej od prowadzenia działalności gospodarczej.
-
W Stowarzyszeniu zabrania się:
a) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
b) przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich,
w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
c) wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
d) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż
w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§9
-
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
-
Osoba prawna może być jedynie wspierającym członkiem Stowarzyszenia.
§10
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
-
członków zwyczajnych,
-
członków wspierających,
-
członków honorowych.
§11
-
Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca statutowe cele Stowarzyszenia.
-
Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zdeklarowała na jego rzecz pomoc finansowa lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
-
Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój idei Stowarzyszenia lub w inny szczególny sposób wniosła zasługi dla Stowarzyszenia.
-
Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd, na podstawie pisemnej deklaracji.
-
Członkiem Stowarzyszenia może być również cudzoziemiec.
-
Nadanie godności członka honorowego następuje przez Walne Zebranie Członków, na wniosek Zarządu.
§12
-
Członek zwyczajny ma prawo do:
-
-
czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
-
uczestnictwa w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach, organizowanych przez władze Stowarzyszenia,
-
zgłaszania opinii, wniosków i postulatów pod adresem władz Stowarzyszenia,
-
korzystania z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia w podejmowanych działaniach zgodnych z jego celami statutowymi,
-
noszenia odznaki organizacyjnej,
-
zaskarżania, do Walnego Zebrania Członków, uchwały Zarządu Stowarzyszenia
o skreśleniu z listy członków lub o wykluczeniu ze Stowarzyszenia.
-
-
Członek zwyczajny zobowiązany jest do:
-
-
aktywnego uczestnictwa w pracach i realizacji celów Stowarzyszenia,
-
przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
-
regularnego opłacania składek.
-
§13
-
Członek wspierający i honorowy, z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, posiada prawa określone w § 12.
-
Członek wspierający i honorowy ma prawo brać udział – z głosem doradczym – w statutowych władzach Stowarzyszenia.
-
Członek wspierający jest zobowiązany do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
-
Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.
§14
-
Członkostwo Stowarzyszenia ustaje na skutek:
-
-
dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi,
-
śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
-
skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich przez okres przekraczający 12 miesięcy,
-
wykluczenia ze Stowarzyszenia uchwałą Zarządu w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień, uchwał i regulaminów,
-
wykluczenia w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego, orzekającego środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych,
-
pozbawienia członkostwa honorowego, w wyniku uchwały władzy Stowarzyszenia, która członkostwo nadała.
-
-
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1-6 orzeka Zarząd, który jest zobowiązany zawiadomić członka o skreśleniu lub wykluczeniu, podając przyczyny skreślenia lub wykluczenia, wskazując na prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Członków,
w terminie 7 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. -
Do osób, którym odmówiono prawa członkostwa stosuje się odpowiednio zasady określone
w ust. 2.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§15
-
Władzami Stowarzyszenia są:
-
-
Walne Zebranie Członków,
-
Zarząd,
-
Komisja Rewizyjna.
-
-
W przypadku, gdy liczba członków przekroczy 100 osób, Walne Zebranie Członków zostaje zastąpione Walnym Zebraniem Delegatów, wybranych w proporcji jeden delegat na
4 członków. Mandat delegata trwa do czasu nowych wyborów. -
Szczegółowy tryb wyboru delegatów określi regulamin uchwalony przez Walne Zebranie Członków.
§16
-
Kadencja władz trwa 5 lat, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Wybór władz następuje spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
-
Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą tę samą funkcje pełnić nie dłużej niż przez kolejne 2 kadencje.
-
Uchwały władz Stowarzyszenia, jeżeli statut nie stanowi inaczej, podejmowane są
w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (quorum). Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.
§17
W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy władz jest uzupełniany poprzez wybór przez Walne Zebranie Członków lub delegatów posiadających mandat określony w § 15 ust.2.
Walne Zebranie Członków
§18
-
Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
-
W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
-
-
z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
-
z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście.
-
-
O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd zawiadamia członków w każdy skuteczny sposób co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków. Do zawiadomienia należy załączyć porządek obrad.
-
Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają przy obecności:
-
-
w pierwszym terminie – liczby członków określonej w § 16 ust. 3,
-
w drugim terminie, wyznaczonym w tym samym dniu 15 minut później od pierwszego terminu – bez względu na liczbę osób uprawnionych do głosowania.
-
§19
-
Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
-
Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd raz w roku jako sprawozdawcze i co 5 lat jako sprawozdawczo-wyborcze, stosując § 18 ust. 3.
-
Walne Zebranie Członków obraduje wg uchwalonego przez siebie porządku obrad.
-
Obradami Walnego Zebrania Członków kieruje Prezydium w składzie: przewodniczący, zastępca i sekretarz, wybrani przez Walne Zebranie Członków w trybie jawnym.
-
Członek ustępujących władz nie może wejść w skład Prezydium Walnego Zebrania Członków i powołanych na nim komisji.
-
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może odbywać się w każdym czasie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
-
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd:
-
-
z własnej inicjatywy,
-
na umotywowane żądanie, co najmniej 10 członków zwyczajnych
-
na żądanie Komisji Rewizyjnej.
-
-
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków winno być zwołane nie później niż w ciągu 21 dni od daty przedstawienia (złożenia) odpowiedniego wniosku (żądania) Zarządowi.
-
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§20
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków w szczególności należy:
-
określenie głównych kierunków działania Stowarzyszenia,
-
zmiana statutu,
-
uchwalanie regulaminów władz Stowarzyszenia,
-
uchwalanie budżetu,
-
wybór i odwoływanie władz Stowarzyszenia,
-
rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
-
rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
-
rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich, od uchwał Zarządu,
-
podejmowanie uchwał o przynależności do innych organizacji,
-
nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego,
-
podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
-
podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych pod obrady,
-
wyrażenie zgody w sprawie zbycia nieruchomości.
Zarząd
§21
-
Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, zgodnie ze statutem i z uchwałami Walnego Zebrania Członków. Reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
-
Zarząd składa się od 2 do 4 osób, w tym prezesa, wiceprezesa, sekretarza oraz skarbnika.
-
Zasady działania Zarządu ustala regulamin uchwalany przez Walne Zebranie Członków.
-
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.
-
Posiedzenia Zarządu zwoływane są przez Prezesa.
-
Do realizacji swych zadań Zarząd może powołać Biuro Stowarzyszenia i jego Dyrektora. Dyrektor kieruje pracami Biura na podstawie regulaminu, który podlega akceptacji Zarządu.
§22
Do zakresu działania Zarządu należy:
-
realizacja celów Stowarzyszenia oraz uchwał Walnego Zebrania Członków,
-
określenie szczegółowych kierunków działania,
-
ustalenie budżetu i preliminarzy,
-
sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
-
podejmowanie decyzji w sprawie nabycia majątku nieruchomego i ruchomego,
-
powoływanie komisji, zespołów oraz określanie ich zadań,
-
zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
-
organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczej,
-
podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich (przyjmowanie, skreślanie),
-
prowadzenie dokumentacji członkowskiej,
-
wnioskowanie o nadanie lub pozbawienie godności członka honorowego Stowarzyszenia,
-
składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków,
-
uchwalanie regulaminu wynagradzania pracowników,
-
reprezentowania Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
-
ustalanie wysokości składek członkowskich, ulg oraz zwolnień od tych składek.
§23
Komisja Rewizyjna
-
Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia. Kontroluje ona jego działalność nie rzadziej niż raz w roku.
-
Komisja Rewizyjna składa się z przewodniczącego, zastępcy i sekretarza.
-
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
-
kontrolowanie działalności Stowarzyszenia,
-
składanie wniosków z kontroli na Walnym Zebraniu Członków,
-
prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków
w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu, -
składanie wniosków o udzielenie albo nie udzielenie absolutorium dla władz Stowarzyszenia,
-
składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zebraniu Członków.
Rozdział V
Majątek i fundusze
§24
Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§25
-
Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
-
-
składki członkowskie,
-
dochody z nieruchomości i ruchomości stanowiących własność lub będących
w używaniu Stowarzyszenia, -
dotacje i subwencje,
-
darowizny, zapisy i spadki,
-
wpływy z działalności statutowej,
-
środki pochodzące z ofiarności publicznej, zbiórki publiczne,
-
dochody z działalności odpłatnej pożytku publicznego.
-
-
Środki pieniężne, niezależnie od źródeł ich pochodzenia, mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia. Wpłaty gotówkowe winny być, przy uwzględnieniu bieżących potrzeb, jak najszybciej przekazane na to konto.
-
Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca I kwartału każdego roku. Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki, wg zasad określonych przez Zarząd, w ciągu 2 tygodni od otrzymania powiadomienia o przyjęciu na członka Stowarzyszenia.
-
Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość, zgodnie
z obowiązującymi przepisami.
§26
-
Dla ważności oświadczenia woli, pism i dokumentów w przedmiocie spraw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu, w tym prezesa lub wiceprezesa.
-
Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis Prezesa, wiceprezesa lub sekretarza.
-
Zarząd może upoważnić Dyrektora Biura Stowarzyszenia do podpisu niektórych pism
i dokumentów.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§27
-
Uchwalanie statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości głosów – 2/3, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
-
Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie Stowarzyszenia mogą być przedmiotem Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone
w porządku obrad Walnego Zebrania Członków. -
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
-
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie, zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
Rozdział VII
Przepisy przejściowe
§28
Statut oraz jego zmiany wchodzą w życie po uprawomocnieniu się stosownego postanowienia sądu rejestrowego.
Podpisy członków Zarządu:
Marek Zadłużny – prezes
Kalina Grupa – wiceprezes
Radosław Bajon – sekretarz
Agata Kierońska – skarbnik