Pracownia teatru tańca

Pracownia Teatru Tańca

od 2010 roku funkcjonuje i rozwija się w strukturach Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego – choreografa, dyplomowanego artysty tancerza, pedagoga, teoretyka tańca.

Estetyka Pracowni Teatru Tańca zderza w sobie nurty minimalizmu i ruchu organicznego charakterystyczne dla teatru fizycznego oraz wybranych technik tańca współczesnego. Jednocześnie bazuje na fundamencie improwizacji strukturalnej, co stanowi o autorskim, dynamicznym i mocnym stylu choreografii kreowanych przez zespół. Spektakle są zawsze wynikiem twórczej, kolektywnej współpracy i łączą różne języki komunikacji przez sztukę.

Zespół repertuarowy już od dziesięciu lat prezentuje swoje spektakle na wielu prestiżowych festiwalach artystycznych w Polsce i za granicą.

W podsumowaniu sezonu artystycznego w 2016 roku Pracownia Teatru Tańca została uznana przez Dziennik Teatralny za jeden z najlepiej zapowiadających się niezależnych zespołów teatralnych.

Pracownia Teatru Tańca jako jedyny zespół artystyczny z województwa lubuskiego został wybrany do powstającej Polskiej Kroniki Tańca, która jest inicjatywą Instytutu Muzyki i Tańca.

 

Ważniejsze osiągnięcia zespołu

Do ważniejszych osiągnięć zespołu można zaliczyć odbycie rezydencji artystycznej w Viksjefors w Szwecji, gdzie Pracownia Teatru Tańca zagrała spektakl „9.81”  (Ośrodek Rezydencyjny DansPlats Skog) oraz spektakl „PTACY” na międzynarodowym Dans Forum w Viksjefors, w dniach 27.05-02.06.2019r. Warto wspomnieć o występie na Mandala Performance we Wrocławiu, spektakl „9.81”, 22.06.2019r., oraz o prezentacji, w charakterze gościa specjalnego, spektaklu „STAMINA” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym P’OKOT w Międzyrzeczu 17.11.2018r. Zespół zorganizował oraz wystąpił wraz z Iwoną Wojnicką na „Global Water Dances Poland”, wydarzeniu realizowanym pod auspicjami Laban/Bartenieff Institute w Nowym Yorku, które odbyło się w Zielonej Górze 24.062017r. W 2016 roku na specjalne zaproszenie dyrektora Teatru Piccolo z Cottbus zespół przygotował spektakl pt. „Odyssey” zrealizowany tylko w „czarnym świetle” (światło UV), który został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwal Teatru Lalek (17. Cottbuser Puppenspielfest),). W 2015r. Pracownia Teatru Tańca zdobyła nagrodę główną jury profesjonalnego oraz nagrodę jury młodych za spektakl „Shells” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym OFFMAT 2015 w Krakowie. Od 2012 roku zespół jest gościem na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych EXPERYMENT w Zbąszyniu, gdzie prezentuje swoje spektakle sceniczne oraz site-specific. Zespół jest współorganizatorem sieci Festiwali Teatrów Tańca SFERA RUCHU i w ramach tej współpracy regularnie od 2011 roku prezentuje swoje spektakle w Słupsku oraz Toruniu.