Mandala Performance Festival 2020
Główną ideą kolejnej odsłony Mandala Performance Festival jest prezentacja sztuki tańca współczesnego i performance. Tematyka artystycznych propozycji obraca się wokół relacji międzyludzkich, codziennych doświadczeń, poszukiwania wolności i autentyczności we współczesnym świecie. Niektóre z festiwalowych propozycji zwracają uwagę na organiczność, dynamikę i nieprzewidywalność procesów społecznych i kulturowych. Proponowane spektakle stanowią pretekst do podjęcia dyskusji, w której krytycznej analizie poddane zostaną popularne aktywności kulturowe, zachowania nowe (będące pochodną ukształtowania się społeczeństwa informacyjnego i konsumpcyjnego), jak i te zakorzenione w reprodukowanej świadomie lub bezrefleksyjnie tradycji. Zaprosimy spektakle, których twórcy sięgają po wielorakie inspiracje chcąc prześwietlić interakcje międzyludzkie. Różnorodny program Mandala Performance Festival zapewni uczestnikom uzyskanie nowych zdolności i wiedzy (dzięki warsztatom, działaniom twórczym i możliwość i oglądania pokazów performance i spektakli tanecznych). W formule Mandali dominuje zainteresowanie procesem twórczym i jego związkiem z przemianami współczesności. Podejmuje się tu także temat przyszłości i rozwoju tańca i performansu w relacji z innymi dziedzinami sztuki. Program performatywny i taneczny festiwalu jest otwarty dla wszystkich osób biorących udział w projekcie, jak i publiczności, która dopiero chce zacząć poznawać taniec. Program nie stawia ograniczeń wiekowych, choć raczej jest skierowany dla dojrzalszych widzów (młodzież, uczniowie, studenci, pracujący i seniorzy), nie stawia barier językowych, jest atrakcyjny dla turystów. Kuratorem i pomysłodawcą festiwalu jest od 2005 roku Adam Kamiński. Artyści którzy zaprezentują się podczas wydarzenia to min:
Anna Królica
Luan Machado
Volodymyr Ryga
Anna Piotrowska
Aleksandra Piotrowska
Joanna Chitruszko
Małgorzata Haduch
Marta Wołowiec
Wojciech Kiwer
Michał Adam Góral
Teatr Tańca EGO VU
Flavio Rodrigues
Sebastian Abarbanell
Pracownia Teatru Tańca
Pamela Bosak
HOTELOKO MOVEMENT MAKERS
Ivan Strelkin
Magdalena Skowron
Niezależna Manufaktura Taneczna
Wczoraj wróciliśmy z Wrocławia, gdzie z artystycznym rozmachem odbywał się międzynarodowy.
Mandala Performance Festival 14 edycja i możemy powiedzieć, że to był najlepszy z możliwych powrót do rzeczywistości, po pandemicznej przerwie.
Były prezentacje, warsztaty, kuluarowe rozmowy, spotkania z przyjaciółmi, a przede wszystkim wspaniała atmosfera, która tworzy to wydarzenie szczególnym.
Gratulujemy kuratorowi Adamowi Kamińskiemu świetnie zorganizowanej imprezy kulturalnej i dziękujemy za spotkanie wszystkim obecnym tam ludziom tańca i sztuki. Ślemy miłość i zapraszamy wszystkich za miesiąc do Zielonej Góry na Festiwal Sfera Ruchu Zielona Góra 2020 - "The Big Bang" i 10-lecie Pracowni teatru Tańca.
Mandala Performance Festival jest cyklicznym, międzynarodowym festiwalem sztuki performance i tańca współczesnego, odbywającym się we Wrocławiu od 2005 roku z inicjatywy Towarzystwa Kultury Czynnej i Galerii Miejskiej we Wrocławiu. W ciągu 13 edycji Festiwalu w wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 artystów z 20 krajów: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Holandii, Polski, Francji, Białorusi, USA, Portugalii, Szwecji, Kanady, Włoch, Szwajcarii, Brazylii, Meksyku. Ideą imprezy jest prezentacja trendów panujących w sztuce performance, rozszerzenie przestrzeni artystycznych poszukiwań, promocja formuły zdarzeń performatywnych, które ułatwiają bezpośredni kontakt z widzem, stwarzają forum dla różnorodnych kreacji z dopuszczeniem technik wykorzystujących ruch, przestrzeń i dźwięk. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny, jego tytuł nawiązuje do symboliki mandali jako odbicia chwili obecnej. Jest miejscem prezentacji różnych interesujących tendencji artystycznych, wymiany doświadczeń i konfrontacji postaw twórczych. Performance otwiera się na inne rodzaje sztuki, pozwala im wejść na swoje terytorium, by wspólnie stworzyć nową rzeczywistość. Często łączy poezję, taniec i nowe media. Ciągle ewoluuje i otwiera nowe pokłady percepcji, stwarza możliwości bezpośredniej komunikacji i konfrontacji. Cechy charakterystyczne sztuki performance to: nieokreśloność, wielość środków i otwartość formy. Sztuka performance znosi powtarzalność teatru i sztuk plastycznych, często wykazuje zdolność bycia sztuką, poprzez którą można trafić do ludzi niezwiązanych z kulturą, wręcz z niej wykluczonych. Służy tworzeniu i prowadzeniu wszelkich projektów społecznych. To żywa forma sztuki, jest wyrażeniem swojej postawy wobec świata, przestrzenią ekspresji, w której artysta komunikuje się z innymi. Artysta – performer ciągle poszukuje nowych możliwości przekazu, wykorzystuje środki choreograficzne, narrację. Dostrzega naszą pierwotną chęć komunikacji, zarówno ze sobą jak i z otaczającym nas światem, nie trzeba czekać długo na inspirację wystarczy dokładnie przyjrzeć się rzeczywistości. Każdy dźwięk i ruch, obraz i słowo, współpracują ze sobą, by w ten sposób powstał nowy rodzaj sztuki. W swoich działaniach performerzy werbalizują stany emocjonalne i osobiste wizje. Trudno wymienić, w krótkim komentarzu, wszystkie źródła inspiracji twórców sztuki akcji, to zarówno malarstwo gestu Jacksona Pollocka, sztuka konceptualna, jak i nowatorski taniec Anny Halprin, Simone Forti, Yvonne Rainer.
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mandala Performance Festival jest bezpłatny. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na niektóre wydarzenia będą obowiązywały zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc, z powodu sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID – 19