Kalina Grupa

Kalina Grupa – absolwentka studiów w zakresie animacji kultury o profilu artystycznym – taniec na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ukończyła kurs kwalifikacyjny nauczyciela tańca współczesnego w Poznaniu. Swoją edukację taneczną rozpoczęła w wieku 7 lat od tańca towarzyskiego zdobywając w późniejszych latach klasę S. Zafascynowana nową formą ruchu jaką była improwizacja oraz kontakt improwizacja, nawiązała współpracę z Pawłem Matyasikiem.

Ciało w tańcu zaczęła traktować jako narzędzie do niekończącego się eksplorowania jakości w ruchu, szukając przy tym oryginalności, brzydoty, zabawy i nieznanych dotąd zakresów. Doskonaliła swoje umiejętności biorąc udział w licznych warsztatach z takimi pedagogami jak: Milan Kozanek, Ray Chung, Melissa Monteros, Melanie Sorin (Niemcy), Iyar Elezra (Izrael/Niemcy), Małgorzata Mielech, Leszek Bzdyl, Anna Piotrowska, Jacek Owczarek. Po latach poszukiwań odnalazła swoje miejsce w Physical ArtHouse (wcześniej Pracownia Teatru Tańca), współpracując z nim od początku istnienia. Zaangażowana w wiele działań artystycznych oraz sportowych. Organizator zawodów akrobatycznych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Zachwycona metodą ruchową GAGA – stworzoną przez Ohada Naharina, wzięła udział w International Exposure 2019, 2020 oraz 2021 w Tel Avivie.

Współorganizatorka oraz dyrektorka Move Festival odbywającego się w Zielonej Górze. Wiceprezeska stowarzyszenia Ośrodek Praktyk Choreograficznych.