Radosław Bajon

Radosław Bajon – magister sztuki w zakresie sztuk wizualnych. Prawie jego cała droga formalnego wykształcenia związana jest z Instytutem Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dodatkowo ukończył także studia w zakresie animacji kultury o profilu artystycznym – taniec na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii na Uniwersytecie Zielonogórskim.

To taniec i ruch jest właśnie jego wiodącym językiem wypowiedzi przez sztukę. Od 2010 roku rozwija się i tworzy Physical ArtHouse (wcześniej Pracownia Teatru Tańca), który funkcjonuje w Zielonej Górze. Występował w wielu choreografiach, działaniach oraz akcjach z pogranicza teatru tańca i sztuk performatywnych.

Współpracował m.in. z Pawłem Matyasikiem, Anną Piotrowską, Iwoną Olszowską, Małgorzatą Mielech, Iwoną Wojnicką, Alexandrem Azarkevitchem, Be van Vark (Niemcy) oraz Julią Ehrstrand (USA/Szwecja). Gość na International Exposure 2019, 2020 oraz 2021 w Tel Avivie (Izrael). Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali oraz warsztatów tanecznych. Współorganizator Move Festival odbywającego się w Zielonej Górze, gdzie odpowiada za mov[i]e gallery – przestrzeń galeryjną, w której można oglądać filmy taneczne i wideoperformanse.

W tańcu szczególnie zainteresowany autorskim językiem ruchu Gaga – stworzonym przez Ohada Naharina, improwizacją, świadomą pracą z ciałem oraz teatrem fizycznym.

Ukończył Pracownię Rysunku i Intermediów pod kierunkiem prof. Radosława Czarkowskiego, gdzie zajmował się tworzeniem wideoperformansów. Z tej uczelni wywodzi się grupa Sędzia Główny, jeden z najbardziej znanych, polskich duetów performerskich.

Znaczący wpływ na jego ukształtowanie artystyczne wywarła współpraca z Markiem Zadłużnym.

BLOG