Nauka Języka Ukraińskiego

Nauka Języka Ukraińskiego

Na kamiennym dnie
Oczy koloru
Suchej trawy
Nabierają się językiem
Mi nieznanym.

Ja – to ty wczorajszy.
Ty – to ja dzisiejszy.
Morze mnie pochłania.
Podnosi i opuszcza
Ratuje i gubi

Zgubi?
4 rano
Budzę się
A dusza mokra.
(Vita Brykailo – 31.05.20)

Od końca do początku. Od dużego do małego. Tak, jakbyś mógł nauczyć się alfabetu od nowa. Czytać wbrew tekstowi, pisać przeciw literom, iść pod wiatr. Tak jakbyś mógł zapomnieć czego byłeś uczony, i nauczyć się jeszcze raz. Tak jakbyś najpierw umierał, żeby potem się narodzić.
Film „Nauka Języka Ukraińskiego” powstał jako komentarz do realizacji artystycznej „Zapiski codzienności”, które występują w postaci wierszy i szkiców. Jak gdyby od wierszy przechodząc do alfabetu, ucząc się co w nich jest zawarte.

Vita Brykailo

Viktoriia Brykailo (ur. 1997) –  studentka sztuk wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tworzy by pamiętać. Krótką chwilę, moment. Żeby lepiej widzieć i słyszeć. By dotykając dostrzec historię, życie. Czuć oddech, świeże powietrze, by móc oddychać całą piersią. Twórczość jest dla niej odbiciem czasu, myśli, przeżyć i przestrzeni. Odbiciem jej samej, i w tym samym momencie jej nieobecności. Jest cały czas gdzieś bardzo blisko i wciąż dosyć daleko. Tak lepiej widzi, lepiej czuje.

Radosław Bajon (ur. 1993) – student sztuk wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ukończył także studia w zakresie animacji kultury na Uniwesytecie Zielonogórskim. Od 2010 roku rozwija się i tworzy Pracownię Teatru Tańca, która funkcjonuje w Zielonej Górze. Obecnie, na studiach, znajduje się w Pracowni Rysunku i Intermediów prof. Radosława Czarkowskiego, gdzie, wykorzystując swoje zainteresowania oraz umiejętności w szeroko pojętym ruchu i choreografii, zajmuje się tworzeniem wideoperformansów.