The Best Off

The Best Off

„The Best Off” to nagroda teatralna, na jaką teatr offowy czekał od dawna. W 2017 roku powstał pierwszy w historii polskiego offu ogólnopolski konkurs, który ma za zadanie wyłonić najlepsze premiery. Nagroda dla zwycięzcy? Rekomendacja do tournee po co najmniej pięciu dużych instytucjonalnych scenach w kraju.

 

Konkurs ma charakter trójetapowy. Pierwszym etapem jest zgłoszenie spektaklu wraz z pełnym nagraniem i opisem. W drugim członkowie jury obejrzą nagrania wszystkich zgłoszonych spektakli i wybiorą z nich nie więcej niż 10 do etapu trzeciego. Następnie w terminach umówionych z teatrami jury zobaczy wybrane spektakle na żywo i do końca czerwca wyłoni zwycięzcę, który w sezonie 2019/2020 wybierze się w artystyczną podróż po teatrach repertuarowych wspierających konkurs.

 

Organizatorem konkursu są: czasopismo „nietak!t” (wydawane przez Fundację Teatr Nie-Taki) portal teatralny.pl, oraz partnerskie sceny repertuarowe.

 

Misją konkursu jest stymulowanie rozwoju polskiego teatru offowego i wspieranie eksploatacji jego spektakli. Dodatkową korzyścią, jaką przyniesie „The Best Off” będzie poszerzenie dokumentacji polskiego offu, a także stworzenie sieci scen instytucjonalnych, które ten rodzaj teatru wspierają, co może owocować w przyszłości kolejnymi projektami na styku offu i instytucji.


Na posiedzeniu w dniu 25 lutego 2022 roku Jury czwartej edycji konkursu „The Best Off” w składzie: Dominika Knapik, Katarzyna Knychalska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Dominik Gac i Daniel Jacewicz, wybrało 15 przedstawień finałowych (kolejność alfabetyczna według tytułów):

 

"IV RP snów", Stowarzyszenie Sztuka Nowa
"9.811", Fundacja Sztukmistrze
"Bezbrzeża", Grupa Coincidentia
"Bezimienny/Nieznany", Fundacja Gra/nice
"Echa", Teatr Migro
"Faktoria przyjemności", Mikro Teatr
"HAVE A GOOD CRY", Magda Szpecht, Weronika Pelczyńska, Lena Schimscheiner
"Last minute", Teatr Naumiony
"Malala. Dziewczyna z kulą w głowie", Teatr Odnaleziony
"Robot 2", Unia Teatr Niemożliwy
"Sit-down tragedy", Ośrodek Teatralny Kana
"Sticky Fingers Club", Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
"Ukochany kraj, umiłowany kraj", Physical ArtHouse
"Unbody", HERTZ HAUS
"Warunki zabudowy", Arti Grabowski i Zbigniew Szumski

 

Jury obejrzy wybrane spektakle na żywo w drugim etapie konkursu i wyłoni laureatów w czerwcu 2022. Wszelkie informacje dotyczące Konkursu oraz Regulamin dostępne są na stronie: www.off-konkurs.pl.


 

W tych trudnych czasach dzielimy się dla nas ważną wiadomością!
Nasz spektakl "Ukochany kraj, umiłowany kraj" został zakwalifikowany do finału 4. edycji Konkursu The Best OFF organizowanego przez Fundacja Teatr Nie-Taki.
Wielkie gratulacje i pozdrowienia dla wszystkich finalistów
Sława Ukrainie 🇺🇦